Je suchý čumák u psa známkou nemoci?

Znepokojení majitelé psů se často ptají, zda suchý čenich znamená nemocného psa. Stručná odpověď zní nikoliv. Existuje spousta důvodů, proč může mít pes suchý, teplý čenich, které nemají s jeho zdravím žádnou spojitost.

Suchý čenich může být jednoduše důsledkem toho, že pes ležel na sluníčku, v blízkosti zdroje tepla nebo v místnosti se špatným prouděním vzduchu. Ve skutečnosti se může čenich Vašeho psa změnit z vlhkého na suchý a naopak i několikrát za den.

Close of up the nose of a sleeping brown corgi puppy.

Věnujte pozornost psímu čenichu

Sledováním čumáku svého psa můžete odhalit různé jiné problémy. Psi se světlým nebo růžovým čenichem jsou náchylní ke spálení slunečními paprsky. Pokud má pes suchý, zarudlý čenich nebo kůže na něm tvoří šupinky, může jít o spálení od slunce.

Black lab dog nose up close

Vezměte svého psa k veterináři, který Vám poradí, jaký opalovací krém byste u něj měli používat. Ochrana psů náchylných ke spálení od slunce je důležitá, protože opakované spáleniny kůže mohou vést ke vzniku rakoviny kůže. Má-li Váš pes popraskaný čenich nebo na něm má strupy a rány, může jít o kožní onemocnění a měli byste jej vzít na prohlídku k veterináři.

Při prohlížení psího čumáku byste měli sledovat také nosní výtok. Pokud psovi teče z čenichu hlen, měl by být čistý. Jestliže produkuje zpěněný, hustý, žlutý, zelený nebo až černý hlen, určitě s ním zajděte k veterináři.

zdroj:https://www.hillspet.cz/dog-care/healthcare/dry-dog-nose-concerns