10 jedovatých potravin

10 jedovatých potravin, které byste svému psovi neměli dávat

Od slupky z avokáda po makadamské oříšky aneb deset potravin, které byste svému psovi neměli dávat, protože mu mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Mnoho vlastníků psů dobře ví, že čokoláda může psům způsobit vážné problémy. Potravin, které mohou vašemu mazlíčkovi způsobit vážné problémy, je však celá řada a mnohé z nich míváte nejspíše běžně doma. Možná máte doma další potraviny a věci, které byste svému psovi neměli dávat. Proto než začnete psovi dávat cokoli jiného než řádné krmivo, poraďte se s veterinářem.

 

Umělé sladidlo

Xylitol je umělé sladidlo obsažené ve žvýkačkách, arašídovém másle bez cukru, zubní pastě a dalších produktech. Vyrábí se zpracováním tvrdého dřeva. U lidí může nadměrná konzumace xylitolu způsobit nadýmání a průjem, ale pro psy je xylitol jedovatý. Je důležité uchovávat potraviny obsahující xylitol mimo dosah vašeho psa, aby nehrozilo, že je sežere.

Alkohol

Psí ledviny nedokážou na rozdíl od lidských alkohol účinně zpracovávat, což může psům způsobit zdravotní problémy. To nejlepší pro vašeho psa je vždycky čistá a čerstvá voda.

Avokádo

Pro psa není nebezpečná dužina avokáda, ale jeho slupka, pecka a listy. Ty totiž obsahují látku zvanou persin, která způsobuje zvracení a průjem.

Kofein

Kofein pro psy sice není jedovatý, ale účinkuje na ně stejně jako na lidi – a protože psi jsou na tyto účinky citlivější, může to pro ně být velmi nepříjemný zážitek. Pokud váš pes zkonzumuje i jen malé množství kofeinu, může začít být hyperaktivní nebo se roztřást.

Čokoláda

Je dobře doloženo, že čokoláda je pro psy velmi jedovatá. Obsahuje totiž theobromin – stimulant, který narušuje psovy metabolické procesy. Nejvíce theobrominu obsahuje hořká čokoláda a čokoláda na vaření. Ty jsou proto pro psy ještě nebezpečnější. Podle zkonzumovaného množství může pes trpět žaludeční nevolností, srdečními problémy, záchvaty, nebo může dokonce zemřít.

Smažená a mastná jídla

Smažené a mastné potraviny mohou psům škodit stejně jako lidem. Potraviny s vysokým obsahem tuku mohou vašemu psovi způsobit žaludeční nevolnost a u některých psů mohou také přispět k pankreatitidě. Pravidelná konzumace těchto druhů potravin může navíc vést k obezitě a souvisejícím zdravotním problémům.

Česnek a cibule

Mnoho lidí používá při vaření cibuli a česnek. Pro psy jsou ale tyto běžné přísady toxické. Česnek a cibule, ať už v syrovém nebo uvařeném stavu, mohou poškodit psovy červené krvinky, což může vést k anémii.

Hrozny a rozinky

Toto ovoce je zdravé pro lidi, ale jedovaté pro psy. Hrozny a rozinky mají dramatický vliv na psovo zdraví a mohou způsobit akutní a náhlé selhání ledvin.

Ořechy

I když se mohou zdát zdraví prospěšné, nedávejte svému psovi jíst ořechy. Pes se jimi jednak může zadusit a mají také vysoký obsah tuku, takže mohou vašemu mazlíčkovi přivodit žaludeční nevolnost. Za nejjedovatější se pro psy považují makadamové ořechy. Jejich konzumaci psi většinou přežijí, ale trpí po ní příznaky, jako je neschopnost chůze, zvracení, letargie a třes.

Mléko, smetana a sýr

Schopnost trávit mléčné výrobky u psů během dospívání klesá, protože ztrácejí potřebné enzymy. Při konzumaci mléka, smetany nebo sýru proto mohou vykazovat známky nesnášenlivosti laktózy, jako je zvracení, průjem a žaludeční nevolnost.

Pokud si myslíte, že váš pes snědl něco, co by neměl, poraďte se ihned se svým veterinářem. Udržujte tyto toxické potraviny mimo dosah svého psa, aby dostával pouze výživu, která je pro něj nejlepší.

 

ZDROJ: https://www.royalcanin.com/cz/dogs/health-and-wellbeing/10-toxic-foods-you-shouldnt-give-your-dog