Má můj pes nadváhu?

Stejně jako u lidí, i u psů je snadné nabrat pár nechtěných kilogramů. Bohužel, psi s nadváhou žijí kratší a méně šťastný život. Jsou také náchylnější k nejrůznějším zdravotním komplikacím, jako je diabetes, potíže s plícemi a srdcem, kožní problémy a artritida.

Udržování psa v dobré kondici je tedy důležitou součástí péče o jeho celkové zdraví.

Jaké příznaky sledovat

Jelikož se psi liší velikostí i tvarem, může být obtížné určit, zda má právě ten Váš nadváhu. Když jej budete hladit po boku, měli byste cítit žebra, ale neměla by být viditelná. Když pes tělo protáhne (například při skoku), měla by jít žebra vidět. A když se na svého psa podíváte shora, měli byste před jeho boky vidět zřetelný pás.

Některá mohutnější, svalnatější plemena mohou nadbytečná kila celkem snadno schovat. Přesné zhodnocení hmotnosti a fyzické kondice Vašeho psa bude schopen provést Váš veterinář, který také určí, zda má pes nadváhu a z jakého důvodu.

Proč má pes nadváhu?

Většina psů má nadváhu kvůli překrmování a dá se snadno pochopit, proč tomu tak je. Při cvičení často dostávají pamlsky jako odměnu a i my si rychle zvykneme na to, jak velkou radost jim odměna udělá.

Poraďte se se svým veterinářem o výživě vhodné ke kontrole hmotnosti.

Váš veterinář Vám může doporučit jeden z produktů Hill's Prescription Diet vhodných pro kontrolu hmotnosti. K dispozici jsou i v menší variantě „Mini“ s menšími granulemi, které se snadněji koušou a jsou vhodné pro malá plemena psů.

  • Speciálně připravené krmivo Prescription Diet r/d Canine Mini pomůže Vašemu psovi malého plemene bezpečně a účinně snížit hmotnost a přesto přitom uspokojí jeho hlad. Jedná se o klinicky ověřené krmivo snižující množství tělesného tuku až o 22 % během pouhých 2 měsíců.Několik tipů 

Nejlépe Vám zdravý program krmení Vašeho psa s nadváhou pomůže sestavit Váš veterinář, ale níže uvádíme i pár tipů, které by Vám měly pomoci dosáhnout dobrých výsledků:

  • Štěňata by se měla krmit třikrát denně, dospělí psi jen dvakrát. Váš pes může být klidně dva dny i déle bez jídla a nijak mu to neuškodí.
  • Pokud svému psovi doplňujete misku, kdykoliv je prázdná, nebo jej krmíte častěji než dvakrát denně, měli byste krmení zredukovat. Správné porce najdete v návodu ke krmení uvedeném na obalu krmiva.
  • Váš pes bezesporu miluje jídlo z Vašeho stolu, ale nejedná se o ideální způsob, jak mu zajistit jeho denní přísun kalorií. Budete-li mu dávat zbytky jídla od stolu, naučí se příliš pochtívat.
  • Šetřete s pamlsky. Většina z nich má takové složení, aby byly obzvlášť chutné. To však s sebou nese extra vysoký obsah kalorií. Budete-li psovi dávat příliš mnoho pamlsků, nebudete schopni jeho denní příděl kalorií kontrolovat.
  • Psi si většinou zapamatují, kde je šance na získání pamlsku. Pokud je to nutné, požádejte sousedy a členy rodiny, aby psovi pamlsky nedávali.
  • Berte svého psa alespoň na dvě delší procházky denně. Posílíte tím jeho metabolismus a snížíte chuť k jídlu.
  • Je možné, že Váš pes bude potřebovat speciální krmivo pro kontrolu hmotnosti. Přestože měl raději své staré krmivo, vytrvejte. Pamatujte, bez jídla může vydržet i několik dní. Jakmile dostane hlad, zvykne si nakonec i na nové krmivo. Vždy zajistěte psovi dostatek pitné vody.

Váš veterinář je odborníkem na výživu domácích mazlíčků a před jakoukoli změnou stravy u Vašeho psa byste se s ním měli poradit. Při příští návštěvě ordinace jej také můžete požádat o bezplatné převážení Vašeho psa. Pokud se potvrdí, že má Váš pes nadváhu, doporučí Vám veterinář další postup, aby Váš pes zůstal nadále zdravý a šťastný.

zdroj: https://www.hillspet.cz/dog-care/healthcare/how-to-help-your-dog-lose-weight